Αν και προηγήθηκε στο σκορ, με τέρμα του Μαρκόπουλου, η Δόξα Δράμας αναδείχτηκε ισόπαλη 1-1 με τον Α.Ο. Χανίων/Κισσαμικός την περασμένη Κυριακή 17 Δεκεμβρίου 2017. Ήταν το δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι, που η ομάδα της Δράμας πήρε το προβάδισμα στο σκορ, αλλά δεν κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης στην έδρα της. Επίσης, ήταν το τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα της Β΄ εθνικής κατηγορίας (Football League). Εάν θέλει να παραμείνει σε τροχιά ανόδου στην Α΄ εθνική κατηγορία (Super League), πρέπει να αποφύγει τις απώλειες βαθμών στην έδρα της.

Εναντίον του Α.Ο. Χανίων/Κισσαμικού, όπως δήλωσε ο προπονητής Άγγελος Διγκόζης, είχε πρόβλημα στο α΄ ημίχρονο στο δημιουργικό παιχνίδι, γι’ αυτό και δεν μπόρεσε να απειλήσει την εστία της φιλοξενούμενης ομάδας. Στο β΄ ημίχρονο βελτιώθηκε, δημιούργησε ευκαιρίες, σκόραρε με τον Μαρκόπουλο στο 64ο λεπτό, αλλά δεν ευτύχησε να νικήσει. Η ομάδα της Κρήτης ισοφάρισε στο 75ο λεπτό με κεφαλιά του Παντελάκη έπειτα από κόρνερ.

Η Δόξα Δράμας αγωνίστηκε με τους: Μένκα, Σπυρόπουλο, Γκότοβο, Ντιμιτρόφσκι, Βιτλή, Ριζογιάννη, Κάσες, Γουνδουλάκη (60ο λεπτό Μαρκόπουλος), Μπαϊκαρά, Τσούτση (73ο λεπτό Ντατίδης), Ματσούκα (84ο λεπτό Πετρόπουλος).

Στα άλλα παιχνίδια της 8ης αγωνιστικής ημέρας του πρωταθλήματος σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: Σπάρτη-Πανσερραϊκός 1-0, A.E. Καραϊσκάκης-Τρίκαλα 0-1, Βέροια-Αναγέννηση Καρδίτσας 1-0, Εργοτέλης-Απόλλων Πόντου 1-1, Καλλιθέα-Απόλλων Λάρισας 0-1, Άρης Θεσσαλονίκης-Ο.Φ.Η. 0-0, Παναχαϊκή-Παναιγιάλειος 2-0, Αχαρναϊκός-Αιγινιακός 0-3 (χωρίς αγώνα).

Η βαθμολογία διαμορφώθηκε ως εξής: Άρης Θεσσαλονίκης 22, Παναχαϊκή 19, Ο.Φ.Η. 15, Δόξα Δράμας 14, Σπάρτη 14, Απόλλων Πόντου 13, Τρίκαλα 12, Α.Ε. Καραϊσκάκης 12, Βέροια 12, Πανσερραϊκός 10, Αιγινιακός 10, Αναγέννηση Καρδίτσας 10, Α.Ο. Χανίων/Κισσαμικός 9, Απόλλων Λάρισας 9, Παναιγιάλειος 8, Καλλιθέα 4, Εργοτέλης 3.

Η Δόξα Δράμας θα αγωνιστεί με το νέο έτος, την Τετάρτη 17 Ιανουαρίου 2017, στο Ηράκλειο Κρήτης με αντίπαλο την ομάδα του Ο.Φ.Η. στο γήπεδο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης».