Το Σαββατοκύριακο 1-2 Δεκεμβρίου 2018, οι ομάδες ποδοσφαίρου, καλαθοσφαίρισης και πετοσφαίρισης (γυναικών, ανδρών) του Αθλητικού Ομίλου «Καβάλα» νίκησαν στα παιχνίδια των πρωταθλημάτων που συμμετέχουν.

Διέκοψε το «σερί» των αρνητικών αποτελεσμάτων η ομάδα πετοσφαίρισης γυναικών

Η ομάδα πετοσφαίρισης γυναικών, παρά την μέτρια εμφάνιση, νίκησε 3-0 σετ (26-24, 25-20, 25-15) τον Γυμναστικό Σύλλογο Δράμας και έφτασε στις τέσσερις νίκες και τους έντεκα βαθμούς, στη βαθμολογία του βορείου ομίλου της Α2 εθνικής κατηγορίας. Στα άλλα παιχνίδια της 9ης αγωνιστικής ημέρας σημειώθηκαν τα ακόλουθα αποτελέσματα: Α.Σ.Κ. Λαγκαδά-Ναύαρχος Βότσης 0-3 σετ (24-26, 23-25, 14-25), Ένωση Ελασσόνας-Πρωταθλητές Πεύκων 0-3 σετ (15-25, 13-25, 14-25), Ε.Ο. Σταυρούπολης-Α.Σ. Γιάννενα 3-2 σετ (27-25, 21-25, 25-19, 20-25, 15-9), Νίκη Αλεξανδρούπολης-Ε.Α. Λάρισας 3-0 σετ (25-17, 25-18, 25-20), Νέα Γενεά Ασβεστοχωρίου-Ασκληπιός Τρικάλων 3-0 σετ (25-15, 25-23, 25-15).

Η βαθμολογία διαμορφώθηκε ως εξής: Ναύαρχος Βότσης 23 (24-2 σετ), Νέα Γενεά 22 (23-6 σετ), Νίκη Αλεξανδρούπολης 20 (21-10 σετ), Πρωταθλητές Πεύκων 19 (21-7 σετ), Ελπίς Αμπελοκήπων 17 (19-10 σετ), Ε.Ο. Σταυρούπολης 12 (15-15 σετ), Ε.Α. Λάρισας 11 (12-18 σετ), Καβάλα 11 (13-17 σετ), Α.Σ. Γιάννενα 10 (14-16 σετ), Ασκληπιός Τρικάλων 8 (11-19), Α.Σ.Κ. Λαγκαδά 3 (3-21 σετ), Γ.Σ. Δράμας 3 (5-25 σετ), Ένωση Ελασσόνας 3 (6-21 σετ).

Το Σαββατοκύριακο 8-9 Δεκεμβρίου 2018, θα διεξαχθούν τα παιχνίδια: Καβάλα-Νίκη Αλεξανδρούπολης, Πρωταθλητές Πεύκων-Α.Σ.Κ. Λαγκαδά, Ασκληπιός Τρικάλων-Ένωση Ελασσόνας, Ελπίς Αμπελοκήπων-Νέα Γενεά, Ναύαρχος Βότσης-Ε.Ο. Σταυρούπολης, Γ.Σ. Δράμας-Α.Σ. Γιάννενα, ρεπό: Ε.Α. Λάρισας.

Η ομάδα πετοσφαίρισης ανδρών του Α.Ο.Κ. νίκησε 0-3 σετ την Ελπίδα Σερρών. Ήταν η πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα σε τρία παιχνίδια. Το επόμενο παιχνίδι θα διεξαχθεί στις 5 Ιανουαρίου 2018, ημέρα Σάββατο, με αντίπαλο τον Α.Ο. Ορεστιάδας στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο «Αλεξάνδρα Δήμογλου». Η βαθμολογία στον όμιλο έχει ως εξής: Ερμογένης Ξάνθης 9 (9-2 σετ), Γ.Ε. Αλεξανδρούπολης 8 (9-5 σετ), Καβάλα 4 (6-6 σετ), Έβρος Σουφλίου 3 (6-0 σετ), Α.Ο. Ορεστιάδας 3 (3-10 σετ), Ελπίς Σερρών 0 (2-12 σετ).

Στη Β΄ εθνική κατηγορία γυναικών, ο Α.Ο. Αμυγδαλεώνα ηττήθηκε 3-2 σετ από τη Γαία Δράμας. Στις 16 Δεκεμβρίου 2018, ημέρα Κυριακή, ο Α.Ο. Αμυγδαλεώνα θα υποδεχτεί την Α.Ε. Κομοτηνής, Η βαθμολογία του ομίλου είναι η ακόλουθη: Γαία Δράμας 8 (9-2 σετ), Α.Ο. Αμυγδαλεώνας 5 (8-7 σετ), Α.Ε. Κομοτηνής 5 (6-6 σετ), Ερμογένης Ξάνθης 4 (6-6 σετ), Άρτεμις Σερρών 2 (4-12 σετ).

Στην καλαθοσφαίριση, επίσης, ο Α.Ο.Κ. νίκησε 42-70 τον Έβρο Σουφλίου για το πρωτάθλημα της Ένωσης Καλαθοσφαιρικών Σωματείων Ανατολικής Μακεδονίας Θράκης. Επίσης, η Αγία Βαρβάρα νίκησε 80-69 τον Βύρωνα Καβάλας, ο Α.Ο. Χρυσούπολης ηττήθηκε 72-38 από τον Αίαντα Κομοτηνής και ο Αστέρας Καβάλας από τον Γ.Σ. Σέρρες 66-55.

Στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας βρέθηκε η Energean Kavala B.C.

Στην Αμαλιάδα, η Energean Kavala B.C. υπέστη ευρεία σε έκταση ήττα, με σκορ 95-61 (30-20, 20-11, 24-17, 21-13 το σκορ ανά περίοδο), από τον Κόροιβο και βρέθηκε στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας! Στα υπόλοιπα παιχνίδια της 8ης αγωνιστικής ημέρας σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: Διαγόρας Δρυοπιδέων-Ευρώπη Πευκοχωρίου 95-47, Αμύντας-Καστοριά, 62-61, Εθνικός Πειραιώς-Απόλλων Πάτρας 79-84, Καρδίτσα-Ερμής Αγιάς 76-69, Ιπποκράτης Κω-Χαρίλαος Τρικούπης 68-59. Τα παιχνίδια: Ψυχικό-Μαρούσι, Ηρακλής Θεσσαλονίκης-Ιωνικός Νικαίας, θα διεξαχθούν στις 12 Δεκεμβρίου 2018.

Η βαθμολογία

Αμύντας 14, Καρδίτσα 13, Ερμής Αγιάς 13, Ιωνικός Νίκαιας 13, Ηρακλής Θεσσαλονίκης 13, Κόροιβος Αμαλιάδας 13, Διαγόρας Δρυοπιδέων 13, Ιπποκράτης Κω 13, Καστοριά 12, Ψυχικό 11, Ευρώπη Πευκοχωρίου 11, Μαρούσι 10, Απόλλων Πάτρας 10, Χαρίλαος Τρικούπης 10, Energean Kavala B.C. 9, Εθνικός Πειραιώς 8.

Το Σάββατο 8 Δεκεμβρίου 2018 (5μ.μ.) θα διεξαχθούν τα παιχνίδια: Energean Kavala B.C.-Ηρακλής Θεσσαλονίκης, Ευρώπη Πευκοχωρίου-Αμύντας, Καστοριά-Εθνικός Πειραιώς, Απόλλων Πάτρας-Ψυχικό, Μαρούσι-Καρδίτσα, Ερμής Αγιάς-Κόροιβος Αμαλιάδας, Χαρίλαος Τρικούπης-Διαγόρας Δρυοπιδέων, Ιωνικός Νίκαιας-Ιπποκράτης Κω (ώρα 1μ.μ.).

Στο πρωτάθλημα της Β΄ εθνικής κατηγορίας, ο Γυμναστικός Σύλλογος Ελευθερούπολης νίκησε εκτός έδρας το Στρατώνι και βελτίωσε τη βαθμολογική του θέση. Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής ημέρας στο βόρειο όμιλο ήταν τα ακόλουθα: Στρατώνι-Γ.Σ. Ελευθερούπολης 57-71, Φαίακας Κέρκυρας-Χ.Α.Ν.Θ. 72-71, Μακεδονικός-Γέφυρα 68-74, Νίκη Βόλου-Φίλιππος Βέροιας 69-66, Μαχητές Πειραματικού Πεύκων-Αγρίνιο 58-63, Φάρσαλα-Ίκαροι Σερρών 54-52, Έσπερος Λαμίας-Ανατόλια 61-87, Χαλκηδόνα-Ερμής Λαγκαδά 44-62.

Ανατόλια 15, Αγρίνιο 15, Νίκη Βόλου 14, Μαχητές Πειραματικού Πεύκων 14, Φαίακας Κέρκυρας 13, Φάρσαλα 13, Χ.Α.Ν.Θ. 13, Ίκαροι Σερρών 12, Γ.Σ. Ελευθερούπολης 12, Ερμής Λαγκαδά 11, Γέφυρα 11, Φίλιππος Βέροιας 11, Στρατώνι 10, Έσπερος Λαμίας 10, Χαλκηδόνα 10, Μακεδονικός 8.

Η επόμενη αγωνιστική ημέρα

Γ.Σ. Ελευθερούπολης-Φαίακας Κέρκυρας, Χ.Α.Ν.Θ.-Μακεδονικός, Γέφυρα-Νίκη Βόλου, Φίλιππος Βέροιας-Μαχητές Πειραματικού Πεύκων, Αγρίνιο-Φάρσαλα, Ίκαροι Σερρών-Χαλκηδόνα, Ανατόλια-Στρατώνι, Ερμής Λαγκαδά-Έσπερος Λαμίας.

Νίκησε στο Κιλκίς, 0-2 τον «Αλέξανδρο», ο Α.Ο.Κ.

Τέλος, η ομάδα ποδοσφαίρου του Α.Ο.Κ. επικράτησε στο στάδιο του Κιλκίς της ομάδας του «Αλέξανδρου» με σκορ 0-2, με τέρματα που σημείωσαν ο Κώστας Μαρκόπουλος και ο Αλέξης Τσούτσης. Στα άλλα παιχνίδια της 10ης αγωνιστικής ημέρας του πρωταθλήματος του 1ου ομίλου της Γ΄ εθνικής κατηγορίας σημειώθηκαν τα ακόλουθα αποτελέσματα: Νέστος Χρυσούπολης-Ορφέας Ξάνθης 3-1, Αετός Ορφανού-Κεραυνός Πέρνης 3-2, Εθνικός Αλεξανδρούπολης-Απόλλων Παραλιμνίου 1-0, Α.Ε. Καλαμπακίου-Ασπίς Ξάνθης 0-0, Πανσερραϊκός-Π.Α.Ο. Κοσμίου 3-0, Άρης Αβάτου-Εθνικός Σιδηροκάστρου 2-0.

Η βαθμολογία διαμορφώθηκε ως εξής: Νέστος Χρυσούπολης 24, Καβάλα 23, Αετός Ορφανού 20, Άρης Αβάτου 17, Ορφέας Ξάνθης 17, Αλέξανδρος Κιλκίς 16, Κεραυνός Πέρνης 15, Πανσερραϊκός 15, Απόλλων Παραλιμνίου 11, Εθνικός Αλεξανδρούπολης 9, Εθνικός Σιδηροκάστρου 8, Π.Α.Ο. Κοσμίου 7, Α.Ε. Καλαμπακίου 7, Ασπίς Ξάνθης 7.

Την Κυριακή 9 Δεκεμβρίου 2018 θα διεξαχθούν τα παιχνίδια: Καβάλα-Α.Ε. Καλαμπακίου, Κεραυνός Πέρνης-Αλέξανδρος Κιλκίς, Π.Α.Ο. Κοσμίου-Νέστος Χρυσούπολης, Άρης Αβάτου-Αετός Οφρυνίου (Σάββατο 8 Δεκεμβρίου 2018), Απόλλων Παραλιμνίου-Ορφέας Ξάνθης, Ασπίς Ξάνθης-Εθνικός Αλεξανδρούπολης, Εθνικός Σιδηροκάστρου-Πανσερραϊκός.