Αν και πραγματοποίησε την καλύτερη εμφάνιση, έως τώρα, η ομάδα πετοσφαίρισης γυναικών του Αθλητικού Ομίλου «Καβάλα» ηττήθηκε εκτός έδρας από την αντίστοιχη του Α.Ο. Νέας Βύσσας με 3-2 σετ. Η γηπεδούχος ομάδα πήρε, έπειτα από «μάχη», το 1ο σετ, αλλά η ομάδα του Α.Ο.Κ. αντέδρασε και προηγήθηκε με 1-2 σετ! Στο 4ο σετ, ωστόσο, δεν ήταν εξίσου καλή και επέτρεψε στην ομάδα της Βύσσας να ισοφαρίσει 2-2. Στο 5ο σετ ο Α.Ο.Κ. έκανε το σκορ 8-8 με πόντο της Ειρήνης Μιχαλιού, η οποία πανηγύρισε έντονα και ξεσήκωσε τους φιλάθλους της γηπεδούχου ομάδας. Για τον «προκλητικό» πανηγυρισμό δέχτηκε κόκκινη κάρτα από τον διαιτητή και ο Α.Ο. Νέας Βύσσας κέρδισε πόντο (9-8). Από το σημείο εκείνο, η ομάδα της Βύσσας πήρε συνεχόμενους πόντους και σημαντική διαφορά, την οποία δεν μπόρεσε να καλύψει ο Α.Ο.Κ. Τα σετ του παιχνιδιού ήταν: 27-25, 23-25, 23-25, 25-21, 15-9, ενώ ο Α.Ο.Κ. παρατάχθηκε με την ακόλουθη σύνθεση: Μπαχαράκη (αρχηγός), Μιχαλιού, Δικαστοπούλου, Νικολάου, Μέλκα, Παναγιωτίδου, Γερακίνη (λίμπερο), Αγγελοπούλου, Κυριακίδου, Χατζή, Σιώρα.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της 10ης αγωνιστικής ημέρας του πρωταθλήματος σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: Αρχέλαος Κατερίνης-Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών 0-3 σετ (χωρίς αγώνα), Νίκη Αλεξανδρούπολης-Ελπίς Αμπελοκήπων 3-2 σετ (25-22, 23-25, 25-17, 22-25, 15-8), Ναύαρχος Βότσης-Νέα Γενεά 0-3 σετ (23-25, 19-25, 19-25).

Η βαθμολογία του υπο-ομίλου διαμορφώθηκε ως εξής: Νέα Γενεά 26 βαθμοί (29-8 σετ), Νίκη Αλεξανδρούπολης 22 (26-13), Ελπίς Αμπελοκήπων 21 (24-14), Ναύαρχος Βότσης 18 (23-17), Νέα Βύσσα 17 (22-17), Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών 9 (11-22), Καβάλα 7 (12-26), Αρχέλαος Κατερίνης (αποχώρησε από το πρωτάθλημα).

Στις 13 Ιανουαρίου 2018 θα διεξαχθούν τα παιχνίδια: Καβάλα-Νίκη Αλεξανδρούπολης, Ναύαρχος Βότσης-Αρχέλαος Κατερίνης 3-0 σετ (χωρίς αγώνα) και την Κυριακή 14 Ιανουαρίου 2018: Νέα Γενεά-Νέα Βύσσα, Ελπίς Αμπελοκήπων-Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών.