Το σκορ άνοιξε στο 5ο λεπτό του παιχνιδιού ο Πατένταλης με κεφαλιά, έπειτα από κόρνερ που εκτέλεσε ο Άρμεν. Στο 37ο λεπτό ο Γιώργος Παυλίδης, με δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, έστειλε την μπάλα αρχικά στη δοκό και εν συνεχεία στα δίχτυα κάνοντας το 2-0. Η φιλοξενούμενη ομάδα μείωσε 2-1 στο 57ο λεπτό, όταν ο Δημίου βρήκε με σέντρα τον Διαμαντή Παυλίδη, ο οποίος με γυριστό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Όμως, ο Πανδραμαϊκός σκόραρε αμέσως το τρίτο τέρμα, στο 58ο λεπτό, πάλι με τον Γ. Παυλίδη, που κοντρόλαρε την μπάλα με το στήθος και επιχείρησε εύστοχο σουτ προς την εστία του Εθνικού Αστέρα. Το 4-1 διαμόρφωσε στο 72ο λεπτό ο Λίπο με συρτό σουτ.

Ο προπονητής του Πανδραμαϊκού, Μπάμπης Καζεπίδης, έκανε την ακόλουθη δήλωση: «Κλείσαμε το 2017 με τον καλύτερο τρόπο, ύστερα από πολύ καλή εμφάνιση. Στους τρεις μήνες που βρίσκομαι στην ομάδα, όλοι οι ποδοσφαιριστές προσπαθούνε και δίνουν τον καλύτερο εαυτό τους. Το αποτέλεσμα αυτής της προσπάθειας φαίνεται στο γήπεδο, όπου καταφέραμε και δεν έχουμε ήττα. Όσον αφορά το συγκεκριμένο παιχνίδι, ευτυχήσαμε να προηγηθούμε νωρίς στο σκορ και το τέρμα αυτό έδιωξε το άγχος. Αντιμετωπίσαμε μία πολύ καλή ομάδα, που έκανε τη μεγάλη ευκαιρία με το δοκάρι, συνεχίσαμε όμως να παίζουμε καλά και πετύχαμε δεύτερο τέρμα. Στην επανάληψη δεχθήκαμε τέρμα, αλλά «ανταποδώσαμε» αμέσως κι αυτό ήταν μεγάλο ψυχολογικό πλεονέκτημα για εμάς. Σε γενικές γραμμές, είμαι πολύ ευχαριστημένος και αξίζουν συγχαρητήρια σε όλους τους ποδοσφαιριστές για την προσπάθεια. Στο διάστημα των εορτών θα ξεκουραστούμε ψυχολογικά, ενώ θα δουλέψουμε εντατικά στο γήπεδο, ώστε να παρουσιαστούμε ακόμα πιο δυνατοί στην επανέναρξη του πρωταθλήματος. Με την ευκαιρία, να ευχηθώ ταχεία ανάρρωση στον ποδοσφαιριστή της ομάδας μας, Σωτήρη Υψηλό, που πρόσφατα υποβλήθηκε σε εγχείρηση βουβωνοκήλης. Του ευχόμαστε περαστικά και γρήγορα να επιστρέψει στην οικογένεια του Πανδραμαϊκού. Εύχομαι, επίσης, καλή συνέχεια στην ομάδα του Καλλιφύτου και καλές γιορτές, με υγεία και ευτυχία».

Η ομάδα του Πανδραμαϊκού αγωνίστηκε με τους: Λαμπρινουδάκη, Παπακωνσταντίνου (64ο λεπτό Κιάκος), Κυσσίδη, Ρέντο, Πατένταλη, Ράδο (85ο λεπτό Βασιλειάδης), Μουχτάρη, Άρμεν, Γ. Παυλίδη, Λίπο, Μπελμάνι.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής ημέρας του πρωταθλήματος της Α΄ κατηγορίας Ένωσης Ποδοσφαιρικών Σωματείων Δράμας (Ε.Π.Σ.Δ.) ήταν τα εξής: ΔΟΞΑ ΣΙΤΑΓΡΩΝ-Γ.Σ. ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗΣ 1-3, Α.Ο. ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ-ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΛΛΙΦΥΤΟΥ 4-1, ΔΟΞΑ ΒΩΛΑΚΑ-ΦΙΛΙΠΠΟΙ ΔΟΞΑΤΟΥ 1-1, ΑΡΗΣ ΦΩΤΟΛΙΒΟΥΣ-Α.Ε. ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ 1-1, ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ ΑΛΙΣΤΡΑΤΗΣ-ΔΟΞΑ «ΑΝΤΩΝΗΣ ΚΑΣΤΡΙΝΟΣ» 0-1, ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΑΓΙΟΥ ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ-ΟΡΦΕΑΣ ΧΩΡΙΣΤΗΣ 2-2, Α.Ε. ΚΑΛΗΣ ΒΡΥΣΗΣ-ΑΚΡΙΤΑΣ ΚΑΤΩ ΝΕΥΡΟΚΟΠΙΟΥ 1-4, ΔΟΞΑ ΠΕΤΡΟΥΣΑΣ-Α.Ε. ΚΑΛΑΜΠΑΚΙΟΥ 1-1.